دوپود
دوپود جستاری در متن قلمکار است.
طراحی به ظاهر شیک

درباره دوپود

قرن‌هاست که شهرت اصفهان مرهون عظمت و شکوه صنایع نساجی آن است. تاریخچه قلمکار و هنرهایی مانند قالی‌بافی، زری‌بافی، ابریشم‌کار، مخمل‌کوبی و ترمه‌دوزی (طلا و نقره) به تاریخ ایران و خصوصاً به تاریخ اصفهان گره خورده است. قلمکار پیرو تمام تحولات جامعه‌ی ایران و شاهد مهارت و خبرگی استادکاران این هنر بوده و همچنین گواهی بر عظمت نمادهای زندگی روزمره است. قلمکار، کتان بافته‌ای است که با چاپ باتیک از رنگ طبیعی بهره می‌گیرد و صحنه‌های زندگی دربار، زندگی روزمره و یا صحنه‌های مشهور افسانه‌های ایران زمین و به خصوص داستان‌های شاهنامه‌ فردوسی و یا روایات خمسه‌ نظامی را به تصویر می‌کشد؛ طرح قلمکار با نوک قلم نیشکر ترسیم می‌شود.

قلمکارها در زندگی ایرانیان حضور چشمگیر داشته‌اند؛ از آن در تهیه لباس‌ها و داخل خانه‌ها به عنوان پرده، قاب تزئینی پنجره، روبالشتی و روتشکی و در خارج از خانه به عنوان تزئین چادر (خیمه)های مجلسی و همچنین در عمارت‌ها و باغ‌ها استفاده می‌شده است.

قلمکار تاریخ ایران را با خود حمل می‌کند، ایرانی که اسطوره‌ها و قصه‌های آن تخیل مردم این مرز و بوم را شکل داده، کماکان زندگی امروزه ساکنان آن را آبیاری می‌دهد و قهرمان‌های آن در ادبیات هنرهای تزئینی حضوری چشمگیر دارند. اغلب ابیاتی از شاعران مشهوری همچون نظامی، سعدی و حافظ در آثار قلمکار به چشم می‌خورد. شهر و تصویر با یکدیگر ادغام پیدا می‌کنند و سنت به هیچ عنوان تخیلات معاصر را خدشه‌دار نکرده، بلکه به آن استحکام می‌بخشد. طرح‌ها با حروف الفبایی گرافیکی منحصربه‌فرد غنی می‌شود و چند بیت شعرِ اضافه به خالقین آن ابیات، ابدیتی مشروع عطا می‌کند. قلمکار چه قدیمی، چه معاصر، جامعه ایران را بازگو می‌کند و ما را در باز کردنِ افق دیدمان بر روی این کشورِ پهناور دعوت می‌کند.

دوپود جستاری در متن قلمکار است. متنی ترکیب‌یافته و بازسازی‌شده از دورانی به دوران دیگر. دوپود در هیاهوی این دوران، هم در پی یافتن منشاء‌ها و هم در تلاش برای فرآوری از کلیشه‌ها است. متن قلمکار با کلیشه و مهر عجین است و این خود بهترین عامل و پتانسیل رفتارهای متنوع، بهنجار و گاه نابهنجار در تولید محصولات آن شده است. پرده نقاشی قلمکار، یک ترکیب مولتی‌مدیا در هنری بومی_تولیدی بوده و عناصر تصویری و روایی آن با روزمرگی زیست در ارتباط است.

دوپود حدود 15 سال است که فعالیت خود را به عنوان یک پژوهشگر هنر و صنعت قلمکار شروع کرده است. در طی این سال‌ها با برداشت از طرح‌ها و نقش‌های موجود از کارگاه‌های قلمکار و تطبیق آن با نقوش مستند شده از زمان صفوی تا به امروز، گنجینه‌ای به منظور مستند‌نگاری از نقوش از بین‌رفته و حفظ‌شده در موزه‌ها (مثلاً هرمیتاج روسیه) تهیه کرده است. با این پشتوانه، دوپود سعی در بازسازی و باز‌ زنده‌سازی نقوش از بین‌رفته 400 ساله و بیشتر دارد و به امکانِ معاصرسازی طرح‌ها و نقوش می‌پردازد. در این معاصرسازی با حفظ اتصال به گذشته، اصل و ریشه این هنر در طرح‌ها از طبیعت و آثار هنری تاثیر می‌پذیرد.

دوپود نام یک نوع پارچه ابریشمی بعضاً مزین به نوشته‌هایی به خط کوفی در زمان آل‌بویه بوده است. دوپود در لغت‌نامه دهخدا که مضرب آن دوپوده است و آن را «دوباف» نیز گویند.

پردیس مهیمن

پردیس مهیمن

موسس دوپود، عضو هیات مدیره و مدیر طراحی
نسیم مهیمن

نسیم مهیمن

عضو هیات مدیره، مدیر لاین فشن (طراحی و تولید)
محمد امین نیلفروشان

محمد امین نیلفروشان

رئیس هیات مدیره، مدیر منابع مالی و انسانی
احسان نیلفروشان

احسان نیلفروشان

عضو هیات مدیره ، مدیر تولید
پخش ویدیو

قلمکاری ، هنر اصیل ایرانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است،چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، 

پخش ویدیو

مراحل طراحی ، دوخت تا رسیدن محصول به شما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، 

کاتالوگ محصولات سازمانی
02
کاتالوگ محصولات
01